sälja begagnad klocka på auktion

Sälja klockor & ur på auktion - vi hjälper dig

Har du en klocka du vill sälja? Eller är du nyfiken på vad favoritklockan är värd? Att sälja klockor hos oss är både smidigt och säkert. Vi på Södermanlands Auktionsverk är dedikerade till professionell hantering av antika och äldre föremål. Tillsammans är vi med dig genom hela processen- från den kostnadsfria värderingen till sålt föremål.

Vi på Södermanlands Auktionsverk hjälper dig sälja dina klockor på auktion online hos Auctionet.com. Hos oss kan du sälja allt från klockor och smycken till möbler och kläder. Kontakta oss så hjälper vi dig med ditt ärende.

Kostnadsfri värdering av klockor

Så fort du kontaktat oss hjälper vi dig att värdera din klocka- helt utan kostnad! Om du inte är en samlare eller har ett tidigare intresse för klockor kan det vara svårt att avgöra vad en specifik klocka är värd på andrahandsmarknaden. Faktorer som märke, modell, skick, ålder och om klockan har originalförpackning och dokumentation spelar alla en avgörande roll för värdet.

Utan expertkunskap kan det vara utmanande att förstå hur dessa faktorer påverkar priset, och det är lätt att missa viktiga detaljer som kan öka klockans värde. Hos oss granskas din klocka av våra professionella medarbetare med god kännedom av klockor och antikviteter. Därefter ger vi dig ett förslag på utropspris och bevakningspris (lägsta pris). Har du fler föremål som ska säljas? Vi erbjuder även en kostnadsfri hemvärdering, oavsett om du bestämmer dig för att sälja med oss eller inte.

klocka auktion

Sälja begagnad klocka med skador / repor

Har du en begagnad klocka med repig urtavla eller ett slitet armband? Även om klockan inte är i perfekt skick kan den fortfarande ha ett värde. Hos oss på Södermanlands Auktionsverk uppmanar vi alltid till att låta våra experter ta en titt, oavsett klockans skick. Det kan finnas värde i allt, från antika modeller till mer moderna klockor med spår av användning.

Repade klockor eller sådana med slitage kan fortfarande locka samlare eller köpare som är intresserade av att restaurera eller använda dem. Ibland kan en specifik modell eller ett visst märke vara av stort intresse på marknaden, även om den inte är i toppskick. Vi gör en noggrann värdering och ger dig en realistisk bedömning av vad din klocka kan vara värd på auktionen, så att du får ut det bästa möjliga priset.

skadad klocka

Vad kostar det att sälja en klocka på onlineauktion?

Efter att din klocka har blivit köpt på auktionen får du pengar utbetalda inom cirka 30 dagar efter auktionens slut förutsatt att köparen har betalat och att inget har reklamerats. På priset som har klubbats igenom tar vi en försäljningsavgift på 25% och en slagavgift på 50 kr inklusive moms

Onlineauktion – köp & sälj klockor smidigt hos oss

Att sälja din klocka via nätauktion är både lätt och effektivt. När din klocka har blivit värderad, fotograferad och inlagd på Auctionet.com, kommer den att vara tillgänglig för budgivning i 7-12 dagar. Genom vår stora kundkrets av klockintresserade köpare får du möjligheten att nå ut till en bred och engagerad målgrupp med din dyrgrip.

Välkommen att kontakta oss på Södermanlands Auktionsverk för en smidig, säker och framgångsrik försäljning av dina klockor!

begagnat fickur